Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuMini poradnik podatnika

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-15 13:35:18
irlandia, podatki, vat

Polska podpisała z Irlandią umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, co wpływa na wielkość płaconego podatku. 

Jakie podatki trzeba płacić mieszkając w Irlandii?

Rezydent, rezydent zwyczajny lub osoby zamieszkałe na stałe podlegają irlandzkiemu systemowi podatkowemu w zakresie wszelkich dochodów uzyskiwanych na całym świecie.

Jeśli ktoś pracuje w Irlandii, ale nie jest rezydentem, to opodatkowaniu w Irlandii podlega wyłącznie dochód uzyskany w tym kraju.

 

Jak wygląda rok podatkowy w Irlandii?

To okres od 1 stycznia do 31 grudnia (czyli rok kalendarzowy).

 

Czy jesteś rezydentem w Irlandii w danym roku podatkowym?

Status rezydenta określa się na podstawie liczby dni spędzonych w Irlandii w danym roku kalendarzowym. Polski obywatel staje się rezydentem w danym roku kalendarzowym, jeśli spełni jeden z poniższych warunków:

  • przebywał w danym roku w Irlandii 183 dni lub dłużej (z jakichkolwiek powodów, np. pracując, wypoczywając)
  • przebywał w Irlandii 280 dni lub dłużej z jakichkolwiek powodów w ciągu dwóch lat podatkowych z rzędu. W tym przypadku będzie uznany za rezydenta w drugim roku podatkowym (np. w 2010 r. przebywał w Irlandii 140 dni, a w 2011 – 150 dni, to w 2011 r. jest uważany za rezydenta dla celów podatkowych)

Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, kiedy w jednym roku przebywa się w Irlandii 365 dni, a w kolejnym np. tylko14. Mimo że suma dni pobytu z tych dwóch lat wynosi więcej niż 280, to w drugim roku nie zostanie się uznanym za rezydenta do celów podatkowych. Aby zostać takim rezydentem w drugim roku trzeba przebywać w Irlandii minimum 31 dni.

 

 


 

Czy pobyt w Irlandii obliczany w celu uznania podatnika za rezydenta musi być okresem ciągłym?

Nie ma znaczenia, czy podatnik przebywa w Irlandii 183 dni bez przerwy, czy jest tu obecny w kilku okresach (np. kilkutygodniowych, kilkumiesięcznych).

 

Czy nabywca nieruchomość w Irlandii zostanie uznawany za rezydenta dla celów podatkowych?

Posiadanie nieruchomości w Irlandii nie nadaje automatycznie statusu rezydenta. Jest to jednak bardzo istotne w procesie określenia miejsca zamieszkania/siedziby podatnika zgodnie z Umową o unikaniu podwójnego opodatkowania.

 

Czy można zostać rezydentem dla celów podatkowych, mimo że nie spełnia się warunków opisanych wcześniej?

Jeżeli podatnik przyjeżdża do Irlandii w danym roku podatkowym, lecz nie przebywa w tym kraju przez wymagany okres, który uprawniałby go do uzyskania statusu rezydenta, może sam wybrać taki status (np. aby skorzystać z ulg podatkowych). Warunkiem uzyskania tego statusu jest zadeklarowanie przed lokalnym urzędem skarbowym, iż w następnym roku podatnik spełni warunki wymagane do otrzymania statusu rezydenta. Trzeba jednak pamiętać o tym, że po złożeniu takiej deklaracji nie można się z niej wycofać.

Jako rezydent dana osoba może według prawa irlandzkiego opodatkowywać wszystkie dochody uzyskane w danym roku podatkowym na całym świecie, z wyjątkiem dochodów pochodzących z zatrudnienia w Irlandii, które można opodatkować dopiero od daty przyjazdu podatnika do tego kraju.

 

Kim jest rezydent zwyczajny?

Pojęcie rezydent zwyczajny, w odróżnieniu od rezydenta, odnosi się do ciągłości przebywania w Irlandii przez kilka lat z rzędu. Na przykład jeśli dana osoba przyjeżdża po raz pierwszy do Irlandii i pozostaje w tym kraju przez trzy lata z rzędu, w czwartym roku staje się rezydentem zwyczajnym. Status ten utraci, gdy przez trzy lata z rzędu będzie przebywać poza Irlandią.
 

Źródło: “A guide to Irish income tax and capital gains tax liability based on some commonly asked questions”. Revenue, July 2010

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Tworzenie treści na stronę internetową - Pomoc w zdobyciu pracownika

Witam, zajmujemy się tworzenie treści na strony zajmujące się pomocą w pozyskaniu pracownika z ...
Polska - Sokola 2020-11-27 Dodał: Łukasz Tomaszczyk IT/ICT, Pozostałe branże Zobacz ofertę

Breloki reklamowe

Choć z wyglądu nieco niepozorne, oczywiście breloki reklamowe, są niezwykle funkcjonalnym akcesor...
Polska - ŻARY 2019-11-18 Dodał: Adam Burzyński Handel, Media i reklama Zobacz ofertę

Eastchem Ltd, supplier of chemical raw materials, Potassium carbonate K2CO3, Potassium sulphate K...

Firma Eastchem Sp. z o. o. powstała w 2004r. w Zawierciu, spółka Eastchem jest bezpośrednim impor...
Polska - Zawiercie (miasto) 2020-11-24 Dodał: Pozostałe wyroby chemiczne, Wyroby chemiczne w formach podstawowych, Przemysł chemiczny i kosmetyczny Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert