Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSpółki kapitałowe

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Przemysław Buczkowski | 2017-03-30 13:44:39
irlandia, spółki, prawo, gospodarka

Spółki kapitałowe w Irlandii powołuje się poprzez sporządzenie aktu założycielskiego spółki (Memorandum of association), statutu spółki oraz dopełnienie różnych formalności.

 

 

Prywatna spółka z o.o.

 

Dla polskiego przedsiębiorcy w praktyce dostępną formą jest prywatna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Ltd.). Należąc do spółek kapitałowych, posiada własną osobowość prawną. Jej założenie oznacza, iż odpowiedzialność wspólników za wszelkie zobowiązania spółki jest ograniczona do wysokości posiadanych udziałów. Minimalna liczba wspólników to jedna osoba, a maksymalna – 50 osób.

Zakładając prywatną spółkę z o.o. należy pamiętać, że w nazwie musi pojawić się słowo „Limited” lub jego skrót „Ltd”. Spółka z o.o. ma obowiązek publicznego ujawniania kont bankowych, a także do przekazywania sprawozdania rocznego do Krajowego Rejestru Spółek (Companies Registration Office, CRO).

Spółka taka posiada swój statut i umowę. Umowa spółki powinna zawierać informacje dotyczące nazwy, przedmiotu działalności spółki, a także wielkości i rodzaju udziałów. Natomiast w statucie powinny znaleźć się informacje dotyczące wewnętrznej organizacji spółki, w tym sposób powoływania i odwoływania dyrektorów, przebiegu zgromadzenia itp.

 

 

 

Spółka z o.o. powinna posiadać co najmniej dwóch dyrektorów, a jeden z nich powinien być rezydentem podatkowym w Irlandii. Można tego uniknąć wykupując ubezpieczenie, które zwalnia z wymogu bycia rezydentem. Ubezpieczenie, tzw. bond, kosztuje ok. 1600 euro i jest ważne dwa lata. Potwierdzoną notarialnie kopię ubezpieczenia należy złożyć w Krajowym Rejestrze Spółek (CRO). Spółka powinna mieć również sekretarza, którym najczęściej jest jeden z dyrektorów.

Spółka musi też dokonać rejestracji na potrzeby VAT. Jej dochody są opodatkowane podatkiem od osób prawnych/spółek (Corporate Income Tax – CIT).

Ze względu na niską stawkę podatku CIT, ograniczoną odpowiedzialność wspólników, a także brak w praktyce wymogów w odniesieniu do kapitału zakładowego, ta forma działalności jest najczęściej wybieraną przez irlandzkich przedsiębiorców.

Spółki kapitałowe ustają w wyniku likwidacji (upadłości) lub rozwiązania umowy.

 

 

 

Zalety:

  • niższe ryzyko – odpowiedzialność wspólników jest ograniczona do wysokości udziałów/akcji
  • niższe niż w przypadku innych form działalności gospodarczej opodatkowanie, podlegają podatkowi dochodowemu od spółek (Corporate Income Tax – CIT)

 

Wady:

  • wyższe koszty założenia działalności
  • wyższe koszty organizacyjne i administracyjne
  • konieczność wypłaty dywidendy

 

Szczegółowe regulacje dotyczące utworzenia tych spółek znajdują się w Ustawie o spółkach kapitałowych z 1963 r. z późniejszymi zmianami (Companies Act 1963).

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Sprzedaż Drób Halal

Jako bezpośredni producent drobiu halal oferujemy sprzedaż hurtową tuszek z kurczaka i kury oraz ...
Polska - Warszawa 2020-09-09 Dodał: Adan Hassan Handel, Pozostałe produkty spożywcze, Wyroby z mięsa i ryb, Przetwórstwo spożywcze, Mięso Zobacz ofertę

Domki na wodzie

Domki na wodzie są produkowane w głównej mierze w Polsce. Profesjonalne stocznie są rozlokowane w...
Polska - Kolonia Rybacka 2020-11-28 Dodał: Kamil Tyszko Turystyka, sport i rekreacja, Statki i łodzie Zobacz ofertę

Domki na wodzie

Domki na wodzie są produkowane w głównej mierze w Polsce. Profesjonalne stocznie są rozlokowane w...
Polska - Kolonia Rybacka 2020-11-28 Dodał: Kamil Tyszko Turystyka, sport i rekreacja, Statki i łodzie Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert