Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuNastroje wśród firm budowlanych w Irlandii

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Przemysław Buczkowski | 2015-10-14 14:54:46
budownictwo, irlandia

W dniu 14 października 2015 r. Ulster Bank opublikował raport na temat nastrojów wśród kadry kierowniczej sektora budowlanego. Indeks PMI w tym obszarze w sierpniu br. spadł do 56,5 pkt. (średnia w całym sektorze).

W dniu 14 października 2015 r. Ulster Bank opublikował raport na temat nastrojów wśród kadry kierowniczej sektora budowlanego. Indeks PMI w tym obszarze w sierpniu br. spadł do 56,5 pkt. (średnia w całym sektorze). Na ten wynik składają się: budownictwo mieszkaniowe (54,4 pkt), budownictwo obiektów handlowych (56,9 pkt) oraz budowa dróg i obiektów inżynieryjnych (48,4 pkt). Warto przypomnieć, że już przekroczenie pułapu 50 punktów jest równoznaczne z poprawą sytuacji. Wskaźnik PMI dla sektora budowlanego uległ obniżeniu jednak wg analityków Ulster Bank aktywność w sektorze cały czas rośnie co widoczne jest w liczbie nowych zamówień i rosnącym zatrudnieniu. Generalnie sektor budownictwa mieszkaniowego w Irlandii od dwóch lat wychodzi z zapaści. Roczne zapotrzebowanie na domy i apartamenty utrzymuje się na poziomie 25 tys., jednak mimo to od kilku lat buduje się trzykrotnie mniej. Zmniejszona podaż sprawia, że ceny nieruchomości rosną. Zjawisko wzrostu cen na razie najbardziej widoczne jest w Dublinie. Poza mechanizmami rynkowymi deweloperów mieszkaniowych mobilizuje także irlandzki rząd, który uruchomił kilkadziesiąt inicjatyw w ramach strategii dla odnowionego sektora budowlanego.