Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSpotkanie z przedsiębiorcami irlandzkimi podczas EXIM Summit

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Przemysław Buczkowski | 2015-11-23 12:08:34
exim summit, irlandia

Export Import Summit

W dniu 18 listopada 2015 r. na terenie stadionu Croke Park w Dublinie odbyło się wydarzenie o nazwie Export Import Summit, które składało się z konferencji, wystawy oraz networkingu. Adresatami tego spotkania byli przedsiębiorcy irlandzcy działający w obszarze handlu zagranicznego. Konferencję otworzyła wicepremier, minister ds. ochrony socjalnej p. Joan Burton (irl. Tánaiste). W jej wystąpieniu podkreślona została dynamiczna poprawa sytuacji gospodarczej Irlandii, najwyższy w UE wskaźnik wzrostu PKB, malejąca stopa bezrobocia oraz rosnące zatrudnienie w kontraście do sytuacji w pierwszych latach kryzysu. W kolejnych prezentacjach, które miały miejsce tego dnia zwrócono uwagę na znaczenie networkingu oraz diaspory irlandzkiej występującej w wielu zakątkach globu, która stanowi ogromny atut i może przyczynić się od dalszego wzrostu gospodarczego kraju. W osobnych wystąpieniach zaprezentowane zostały wybrane instrumenty wsparcia eksportu, przedsiębiorczości, napływu inwestycji zagranicznych do Irlandii. Omawiano także problemy i rozwiązania ułatwiające utrzymanie płynności finansowej firm. Na podstawie doświadczeń wybranych przedsiębiorstw irlandzkich przedstawione zostały również ich ścieżki rozwoju, napotykane trudności i możliwości w trakcie ekspansji na rynkach zagranicznych. Jeden z paneli poświęcony został wyzwaniom w handlu z krajami azjatyckimi.

W takcie przerw uczestnicy mogli również odwiedzać część wystawową gdzie prezentowały się instytucje, firmy konsultingowe i inne podmioty ułatwiające prowadzenie handlu zagranicznego. Ciekawym dopełnieniem wydarzenia było także uwzględnienie czasu na networking, podczas którego uczestnicy nawiązywali między sobą kontakty biznesowe i dyskutowali możliwości współpracy.

Inicjatywa ta była ciekawym przykładem wspierania irlandzkich przedsiębiorstw sektora SME i zachęcania ich do rozwoju ekspansji zagranicznej. Przedstawiciele WPHI w Dublinie, którzy byli obecni na tym wydarzeniu, wykorzystali je dla zaprezentowania usług biura, możliwości wsparcia firm irlandzkich w poszukiwaniu partnerów biznesowych w Polsce oraz promocji Polski jako dogodnej lokalizacji dla inwestycji. W części networkingowej nawiązano kilka nowych kontaktów, które mogą przyczynić się do dalszego ożywienia współpracy gospodarczej między obydwoma krajami.

Zdaniem WPHI w Dublinie warto śledzić doświadczenia i rozwiązania irlandzkie, które mogą stanowić ciekawy wzór do ewentualnego wykorzystania dla rozwoju polskiego eksportu.