Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuIrlandia w rankingu Paying Taxes 2016

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Przemysław Buczkowski | 2015-12-11 11:18:47
podatki, irlandia

Irlandzkie firmy potrzebują średnio 82 godzin rocznie na wypełnienie zobowiązań wobec fiskusa

Irlandia zajmuje pierwsze miejsce wśród krajów UE i szóste na świecie pod względem łatwości płacenia podatków przez firmy. Do takich wniosków doszli eksperci PricewaterhouseCoopers (PWC) i grupy World Bank (WB) w raporcie pod tytułem Paying Taxes 2016 (tłum. płacenie podatków 2016).

W dokumencie tym oceniono 189 krajów całego świata pod względem biurokracji związanej z płaceniem podatków nakładanych na przedsiębiorstwa. Wśród badanych kryteriów znalazły się: łączna wysokość obciążeń podatkowych jako procentowe wyrażenie przychodu, czasochłonność wypełniania zobowiązań finansowych wobec państwa oraz liczba podatków płaconych przez przedsiębiorstwa.

Według raportu irlandzkie firmy potrzebują średnio 82 godzin rocznie na wypełnienie zobowiązań wobec fiskusa, podczas gdy w Niemczech jest to już 218 godzin, a w Polsce 271. W Irlandii ustalono 9 różnego rodzaju obciążeń na rzecz państwa, a w przypadku Polski stwierdzono ich 7.

Na potrzeby tego raportu autorzy przeanalizowali łączną wysokość obciążeń podatkowych jako procentowe wyrażenie przychodu firm w poszczególnych krajach (ang. total tax rate), na które składały się m.in.: podatki, składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne itp. W przypadku Irlandii wskaźnik ten wyniósł 25,9% i był piątym najniższym wynikiem w całej UE. Najlepiej w ramach tego ugrupowania wypadła Chorwacja osiągając 20%. W Polsce łączne obciążenia podatkowe firm w stosunku do zysków wyniosły 40,3%.

Światową czołówkę krajów najmniej obciążających przedsiębiorców tworzą: Katar i Zjednoczone Emiraty Arabskie (na 1 pozycji) i na kolejnych miejscach: Arabia Saudyjska, Hong Kong, Singapur, Irlandia, Macedonia, Bahrajn, Kanada i Oman.

Polska w tym rankingu zajęła 58 lokatę, co w stosunku do ubiegłego roku oznacza awans o 29 pozycji.

Więcej informacji na temat raportu Paying Taxes można znaleźć pod linkiem:

http://www.doingbusiness.org/data/exploretopics/paying-taxes