Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPozycja Irlandii w rankingu magazynu Forbes na najlepsze miejsce na prowadzenie biznesu

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Przemysław Buczkowski | 2015-12-31 19:19:25
ranking forbes, irlandia

Irlandia czwarta na świecie pod względem dogodności prowadzenia biznesu

Według najnowszego raportu opracowanego przez amerykański magazyn finansowy Forbes Irlandia, tak jak w poprzednim roku, uplasowała się na czwartej pozycji pod względem dogodności prowadzenia biznesu na świecie. Dwa lata temu zielonej wyspie udało się być nawet na pierwszym miejscu. Ranking objął 146 krajów i wzięto w nim pod uwagę następujące kryteria: ochrona praw własności, innowacyjność, system podatkowy, rozwój technologiczny, poziom korupcji, wolność (osobista, handlowa i monetarna), poziom biurokracji, ochrona inwestorów oraz wyniki krajowych giełd papierów wartościowych. Każdy z tych elementów został poddany ocenie w poszczególnych krajach, a danych do badań dostarczyły takie organizacje jak: Freedom House, Heritage Foundation, Property Rights Alliance, Transparency International, Bank Światowy i Światowe Forum Ekonomiczne. Pierwsze miejsce przypadło Danii, a na kolejnych pozycjach znalazły się Nowa Zelandia i Norwegia.

W ramach poszczególnych kategorii Irlandia nadal zajmuje pierwszą pozycję w zakresie „wolności osobiste”. Wysoko oceniana jest również pod względem „obciążeń podatkowych” (6 miejsce), „swobody handlu” (9), „wolności monetarnych” (9), „rozwoju technologicznego” (11) i wyników rynku” (11). Nieco gorzej przedstawia się sytuacja w kryteriach „korupcja” (17), „ochrona inwestora” (18), „innowacyjność” (21), „pozom biurokracji” (24).

W komentarzu autorzy rankingu zwracają uwagę, że rząd premiera Enda Kenny wdrożył drastyczny program oszczędnościowy. Podkreślany jest także fakt, iż z końcem 2013 roku Irlandii udało się opuścić program wsparcia tzw. Trojki. Przyczyniło się do tego rygorystyczne przestrzeganie celów redukcyjnych deficytu. Dziennikarze magazynu Forbes zwracają także uwagę na kluczowy czynnik wzrostu gospodarki irlandzkiej jakim okazał się eksport.

Polska w rankingu Forbes w tym roku zajęła 36 pozycję, awansując w stosunku do ubiegłego roku o 4 miejsca. Wśród naszych najbliższych sąsiadów wyprzedzają nas: Litwa (17), Estonia (19) i Łotwa (27).

Więcej informacji na temat rankingu można znaleźć na stronie internetowej:

http://www.forbes.com/best-countries-for-business/