Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWysoka pozycja Dublina w raporcie trendów w sektorze w nieruchomości

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Przemysław Buczkowski | 2016-01-24 21:41:59
nieruchomości, trendy, irlandia

Dublin trzecim najbardziej perspektywicznym miastem w Europie dla inwestycji w sektorze nieruchomości

Według najnowszego raportu trendów w sektorze nieruchomości w Europie (ang. The Emerging Trends in Real Estate Europe 2016) Dublin uzyskał trzecią lokatę pod względem perspektyw dla inwestycji w tym obszarze. Publikacja ta wydawana jest wspólnie przez Urban Land Instytut oraz PwC.

Najlepszym miejscem na inwestycje w nieruchomości w Europie okrzyknięty został Berlin, a po nim Hamburg i Dublin. Na 28 stolic Warszawa uplasowana została na 17 miejscu, co oznacza spadek o 3 pozycje w stosunku do ubiegłorocznego wydania. Tak jak w ubiegłym roku europejską stawkę zamyka Moskwa.

Utrzymująca się wysoka lokata Dublina wynika z szeregu korzystnych uwarunkowań z punktu widzenia inwestorów. Pomimo stosunkowo niewielkiej liczby ludności miasto to od kilku lat boryka się problemem niedoborów na rynku nieruchomości przy nasilającym się popycie. Po załamaniu się gospodarki irlandzkiej w 2008 r., nowe budownictwo mieszkaniowe uległo drastycznemu zmniejszeniu. Z kolei zainteresowanie domami lub apartamentami utrzymuje się corocznie na poziomie około 20 – 25 tys. Odbija się to na dostępności i cenie mieszkań, w tym także na wynajem. Korzystnie wyglądają również perspektywy rozwoju budownictwa biurowego. Od wielu lat w Dublinie występowały niedobory w tym zakresie, a w szczególności, jeśli chodzi o obiekty z nowoczesną infrastrukturą.

Czynnikiem zachęcającym do nowych inwestycji w sektorze nieruchomości w Dublinie jest także znacząca poprawa gospodarki irlandzkiej. Malejące bezrobocie i najwyższy w całej UE poziom wzrostu PKB świadczą o silnych podstawach dla powodzenia inwestycji w tym obszarze.

Spodziewane wkrótce przyśpieszenie na irlandzkim rynku budownictwa mieszkaniowego z pewnością sprzyjać będzie wzrostowi polskiego eksportu materiałów budowlanych i wykończeniowych, stolarki otworowej (drzwi i okna), a także mebli i artykułów dekoracyjnych. W nieodległym horyzoncie czasowym wśród miejscowych firm budowlanych spodziewać się można większego udziału pracowników z Polski. Według szacunków organizacji branżowych, aby możliwe było oddawanie rocznie do użytku 20 tys. mieszkań/domów w sektorze tym będzie musiało zostać zatrudnionych dodatkowo około 70 tys. osób. Duże szanse rozwoju będą miały także przedsiębiorstwa budowlane zakładane przez polskich obywateli.

Pierwsza dziesiątka najlepszych miejsc w Europie na inwestycje w nieruchomości według rankingu The Emerging Trends in Real Estate Europe 2016: Berlin, Hamburg, Dublin, Madryt, Kopenhaga, Birmingham, Lizbona, Mediolan, Amsterdam i Monachium.