Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuDziałania na rzecz tworzenia nowych miejsc pracy w Irlandii

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Przemysław Buczkowski | 2016-01-29 14:37:21
irlandia, zatrudnienie

Od 2012 r. rząd przyczynił się do powstania 135 tys. nowych miejsc pracy

Od 2012 r. rząd Irlandii realizuje roczne plany działania na rzecz tworzenia nowych miejsc pracy (ang. Action Plan for Jobs). Pod tą nazwą kryją się inicjatywy mające na celu poprawę środowiska biznesowego, wspieranie firm, które tworzą nowe miejsca pracy i likwidowanie przepisów/ barier hamujących wzrost zatrudnienia. Początkowo rząd irlandzki przez okres 5 lat, czyli do końca 2016 r., zamierzał zwiększyć zatrudnienie o 100 tys. osób. Cel ten został zrealizowany prawie dwa lata przed terminem. Dobre wyniki gospodarki irlandzkiej zachęciły rząd do wyznaczenia bardziej ambitnych celów. Obecnie zaplanowano, że w 2016 r. powstanie 50 tys. nowych miejsc pracy, a do 2020 r. - 200 tys., co oznaczać będzie, że łączna liczba zatrudnionych osiągnie 2,2 mln osób.

W dokumencie na rok 2016 zawarto 304 przedsięwzięcia, których realizacja ma przyczynić się do wzrostu zatrudnienia. W jego wdrożenie zaangażowanych będzie 16. ministerstw i 60 podległych im agencji. W 2016 r. szczególny nacisk położony będzie na tworzenie miejsc pracy w priorytetowych sektorach.

W 2016 r. rząd chciałby zrealizować następujące zadania:

  • Do 2017 r. wszystkie transakcje finansowe pomiędzy jednostkami administracji rządowej a przedsiębiorcami mają być realizowane za pośrednictwem Internetu. Dotyczy to około 370 różnego typu płatności.
  • Wytwarzanie wartości intelektualnych przez przedsiębiorców ma być podwojone.
  • Kontynuowane będą regionalne programy wsparcia zatrudnienia, na które przeznaczone zostaną fundusze w wysokości 530 mln EUR.
  • Zintensyfikowane zostaną działania w kierunku zapewniania wykwalifikowanych pracowników, w tym m.in. uruchomienie strony internetowej z ofertami pracy skierowanej dla Irlandczyków powracających z emigracji oraz uruchomienie nowej strategii na rzecz podwyższania kwalifikacji pracowników.
  • Stworzonych zostanie 13 tys. nowych miejsc pracy u klientów wspieranych przez Enterprise Ireland (zajmuje się wspieraniem eksporterów) oraz 16 tys. nowych miejsc pracy u klientów obsługiwanych przez Industrial Development Authority (zajmuje się wspieraniem inwestorów zagranicznych).
  • Uruchomionych zostanie szereg instrumentów wspierających tworzenie miejsc pracy w przedsiębiorstwach, w tym dla 185 firm o wysokim potencjale wzrostu (high-potential startups). Lokalne ośrodki przedsiębiorczości (Local Enterprise Office) mają przyczynić się do stworzenia 4 tys. miejsc pracy w nowych firmach.
  • Świadczone będą usługi mentoringu i doradztwa w zakresie zarządzania rozwojem. Z oferty tej skorzysta około 1,3 tys. firm.
  • Zakłada się, że z programu Horyzont 2020 firmy irlandzkie zdołają uzyskać dofinansowanie badań i rozwoju w wysokości 150 mln EUR, a koncerny międzynarodowe przeznaczą na ten cel w Irlandii 600 mln EUR.

 

Od czasu ogłoszenia pierwszego programu w 2012 r. rząd irlandzki może pochwalić się obniżeniem bezrobocia z 15,2% do 8,8% i stworzeniem ponad 135 tys. nowych miejsc pracy.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Sprzedaż Drób Halal

Jako bezpośredni producent drobiu halal oferujemy sprzedaż hurtową tuszek z kurczaka i kury oraz ...
Polska - Warszawa 2020-09-09 Dodał: Adan Hassan Handel, Pozostałe produkty spożywcze, Wyroby z mięsa i ryb, Przetwórstwo spożywcze, Mięso Zobacz ofertę

Domki na wodzie

Domki na wodzie są produkowane w głównej mierze w Polsce. Profesjonalne stocznie są rozlokowane w...
Polska - Kolonia Rybacka 2020-11-28 Dodał: Kamil Tyszko Turystyka, sport i rekreacja, Statki i łodzie Zobacz ofertę

Domki na wodzie

Domki na wodzie są produkowane w głównej mierze w Polsce. Profesjonalne stocznie są rozlokowane w...
Polska - Kolonia Rybacka 2020-11-28 Dodał: Kamil Tyszko Turystyka, sport i rekreacja, Statki i łodzie Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert