Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuOcena skutków Brexitu z perspektywy Irlandii

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Przemysław Buczkowski | 2016-07-08 15:33:42
brexit, irlandia

Wyjście Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej miałoby dalekosiężne konsekwencje dla irlandzkiego handlu, bezpośrednich inwestycji zagranicznych, energetyki i przepływu ludności

Możliwe wystąpienie Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej od wielu miesięcy budzi obawy rządu i firm irlandzkich. Zbliżający się termin referendum dotyczący Brexitu sprawia, że temat ten coraz częściej obecny jest w mediach irlandzkich. Zagrożenie to dostrzeżone zostało także przez miejscowe instytucje badawcze, które podjęły się analizy potencjalnych skutków dla Irlandii.

Jedno z takich opracowań[1] przygotowane zostało w listopadzie 2015 r. przez irlandzki Instytut Badań Społeczno-Ekonomicznych (ESRI). Według autorów wyjście Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej miałoby dalekosiężne konsekwencje dla irlandzkiego handlu, bezpośrednich inwestycji zagranicznych, energetyki i przepływu ludności. Wskazuje się, że Brexit może mieć różne formy. Zjednoczone Królestwo miałoby kilka możliwych wariantów do wyboru w zakresie dalszych stosunków z krajami UE. Wśród nich znajduje się: 1. Członkostwo w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG) i Europejskim Stowarzyszeniu Wolnego Handlu (EFTA) – na wzór relacji jakie posiada Norwegia; 2. Zawarcie umowy dwustronnej z UE i członkostwo w EFTA - na wzór relacji jakie posiada Szwajcaria; 3. Członkostwo w unii celnej z UE - na wzór relacji jakie posiada Turcja; 4. Zawarcie umowy dwustronnej z UE o wolnym handlu; 5. Brak umowy z UE o preferencyjnym traktowaniu (wówczas zastosowanie ma klauzula największego uprzywilejowania zgodnie z zasadami Światowej Organizacji Handlu). Każde z powyższych rozwiązań niesie za sobą inne konsekwencje.

W ostatnich latach Zjednoczone Królestwo było drugim najważniejszym odbiorcą irlandzkiego eksportu, który w 2015 r. wyniósł 15.485 mln EUR. Z kolei pod względem importu Zjednoczone Królestwo było pierwszym partnerem Irlandii. W 2015 r. import ze Zjednoczonego Królestwa do Irlandii wyniósł 17.830 mln EUR. Szacuje się, że Brexit spowoduje zmniejszenie handlu między Irlandią i Zjednoczonym Królestwem o około 20%. Rozkład negatywnych skutków na poszczególne branże i produkty byłby zróżnicowany. Najbardziej dotkliwie sytuację tę odczuć mogą producenci rolni i sektor spożywczy, czyli w większości małe i średnie firmy kapitału irlandzkiego. Pojawienie się ewentualnych barier i ograniczeń w handlu pomiędzy Irlandią Północną a Republiką Irlandii będzie bardziej odczuwalne dla eksporterów z północy niż tych z południa. Dla Irlandii Północnej jej południowy sąsiad jest ważnym rynkiem zbytu.

Zakłada się, że w wyniku Brexit’u zainteresowanie Zjednoczonym Królestwem wśród inwestorów zagranicznych znacząco spadnie ze względu na niepewność i ograniczony dostęp do jednolitego rynku. Zmniejszony napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Zjednoczonego Królestwa skutkować będzie niższym wzrostem gospodarczym, co z kolei przełoży się na niższe zapotrzebowanie na towary i usługi z Irlandii, a tym samym wolniejszy rozwój gospodarki irlandzkiej. Mogłoby się wydawać, że powyższe negatywne oddziaływanie na Irlandię powinno być zbilansowane napływem dodatkowych inwestycji zagranicznych, tych, które nie zostaną ulokowane w Zjednoczonym Królestwie. Tymczasem analizy trendów związanych z wyborem konkretnej lokalizacji przez inwestorów wskazują, że skala takiego zjawiska może być niewielka.

Od 2007 r. Republika Irlandii i Irlandia Północna tworzą wspólny rynek energii elektrycznej. Połączenie to jest szczególnie ważne dla Irlandii Północnej, która wobec niedoborów prądu produkowanego lokalnie uzależniona jest od importu od południowego sąsiada. Wystąpienie Zjednoczonego Królestwa z UE zmusiłoby Irlandię do poszukiwania nowych gwarancji energetycznych np. z Francją na wypadek pojawienia się problemów na rynku brytyjskim. Zabezpieczenie dywersyfikacji dostaw energii wzmocniłoby pozycję Irlandii, ale wiązałoby się z poniesieniem wysokich kosztów budowy infrastruktury. Zjednoczone Królestwo po wystąpieniu z UE nie byłoby związane prawodawstwem UE dot. zmian klimatu i źródeł odnawialnych. Nie obowiązywałoby ją także unijne przepisy w zakresie współpracy podczas sytuacji kryzysowych w razie niedoboru gazu lub ropy naftowej. Irlandia musiałby zmodyfikować swoje plany dotyczące przeciwdziałania takim potencjalnym zagrożeniom.

Wyjście Zjednoczonego Królestwa z UE to także groźba restrykcji w swobodnym przepływie osób w celach zarobkowych pomiędzy Irlandią i Zjednoczonym Królestwem. W latach 2011 – 2013 z Irlandii do Wielkiej Brytanii za pracą wyjechało 60 tys. osób, co może nie jest aż tak pokaźną grupą, jednak według wyliczeń instytutu ESRI gdyby mieli oni pozostać w Irlandii, to średnie wynagrodzenie na zielonej wyspie mogłoby spaść o koło 4%. Według ostatniego spisu powszechnego około 400 tys. osób urodzonych w Republice Irlandii było rezydentami w Zjednoczonym Królestwie, natomiast 230 tys. osób urodzonych w Wielkiej Brytanii było rezydentami w Republice Irlandii. Status osób nieposiadających obu obywatelstw po wyjściu Zjednoczonego Królestwa z UE może stać się problematyczny.

Podsumowując, raport ESRI przewiduje, że Brexit dla Irlandii oznaczać będzie obniżenie wzrostu gospodarczego. Najbardziej dotkliwe skutki wystąpią w handlu ze Zjednoczonym Królestwem, zarówno w eksporcie, jak i imporcie. Wśród pozostałych krajów UE Irlandia najbardziej odczuje konsekwencje Brexitu.

Wśród komentarzy przedsiębiorców pojawiają się także takie, które sugerują, że w przypadku gdyby Wielka Brytania zdecydowała się opuścić UE to Irlandia ze względu na powiązania gospodarcze będzie zmuszona podążyć jej śladem[2]. Dotychczas jednak przeważają głosy nawołujące do utrzymania Zjednoczonego Królestwa w UE.

 


[2] Wypowiedź właściciela Toscafund - jednego z największych funduszy inwestycyjnych w Londynie, http://www.irishtimes.com/business/economy/hedge-fund-claims-brexit-could-force-ireland-to-quit-eu-1.2537292

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Sprzedaż Drób Halal

Jako bezpośredni producent drobiu halal oferujemy sprzedaż hurtową tuszek z kurczaka i kury oraz ...
Polska - Warszawa 2020-09-09 Dodał: Adan Hassan Handel, Pozostałe produkty spożywcze, Wyroby z mięsa i ryb, Przetwórstwo spożywcze, Mięso Zobacz ofertę

Breloki reklamowe

Choć z wyglądu nieco niepozorne, oczywiście breloki reklamowe, są niezwykle funkcjonalnym akcesor...
Polska - ŻARY 2019-11-18 Dodał: Adam Burzyński Handel, Media i reklama Zobacz ofertę

WIndy

Global Lift Polska Sp. z o.o działa od 1999 roku. Dostarcza dźwigi elektryczne, hydrauliczne, MRL...
Polska - WARSZAWA 2020-11-16 Dodał: Magdalena Taras Zdrowie i medycyna, Handel, Transport i logistyka, Architektura, Budownictwo Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert