Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuInflacja w Irlandii w lutym 2017 r.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Przemysław Buczkowski | 2017-03-16 16:04:00
inflacja

Wskaźnik cen detalicznych w porównaniu z lutym 2016 r. wzrósł o 0,5%

Według danych irlandzkiego Centralnego Urzędu Statystycznego wskaźnik cen detalicznych (Consumer Price Index – CPI) w lutym br. w stosunku do poprzedniego miesiąca zwiększył się o 0,6%, a w porównaniu z lutym 2016 r. wzrósł o 0,5%.

Największe zmiany cen w ujęciu rocznym odnotowano w takich pozycjach jak: transport (+3,6%), gastronomia i hotelarstwo (+2,1%), towary i usługi różne (+2,1%) oraz opieka medyczna (+1,7%). W tym samym okresie miały miejsce również spadki cen. Wystąpiły one w następujących kategoriach towarów i usług: meble, sprzęt gospodarstwa domowego (-5,2%), żywność i napoje bezalkoholowe (-2,6%), odzież i obuwie (-2,5%) oraz kultura i rozrywka (-2,4%).

W stosunku do stycznia br. wzrosty cen wystąpiły w zakresie: odzieży i obuwia (+6,4%) oraz mebli i sprzętu gospodarstwa domowego (+1,5%). Z kolei spadki cen odnotowano w kategoriach: napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe (-0,9%) oraz żywność i napoje bezalkoholowe (-0,8%).

Roczny wskaźnik inflacji w sektorze usług wyniósł w lutym br. +2%, podczas gdy ceny towarów spadły o 1,5%.

W lutym br. wskaźnik cen detalicznych mierzony szeroko stosowanym w Unii Europejskiej wskaźnikiem HICP (Harmonised Index of Consumer Prices), który nie uwzględnia m.in. wpływu zmian kosztów kredytów hipotecznych, w porównaniu ze styczniem br. zwiększył się o 0,5%. W ujęciu rocznym ceny w lutym br. wzrosły o 0,3%.

Według danych Eurostat w lutym br. najniższą inflację (wskaźnik HICP) w Unii Europejskiej (EU 28) zanotowano w Irlandii (+0,3%) i w Rumunii (+0,5%). Z kolei najwyższy wzrost cen detalicznych w tym okresie miał miejsce w Estonii (+3,4%) i w Belgii (+3,3%). W Polsce inflacja w lutym br. wyniosła +1,9%. Średni wskaźnik HICP dla całej UE osiągnął +1,9%, a dla strefy Euro wyniósł +2%.