Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuInflacja w Irlandii w marcu 2017 r.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Przemysław Buczkowski | 2017-04-13 14:35:04
inflacja

W marcu br. w stosunku do marca 2016 r. wskaźnik cen detalicznych wzrósł o 0,7%

Według danych irlandzkiego Centralnego Urzędu Statystycznego wskaźnik cen detalicznych (Consumer Price Index – CPI) w marcu br. w stosunku do poprzedniego miesiąca zwiększył się o 0,6%, a w porównaniu z marcem 2016 r. wzrósł o 0,7%.

Największe zmiany cen w ujęciu rocznym odnotowano w takich pozycjach jak: transport (+5,3%), gastronomia i hotelarstwo (+2,2%), towary i usługi różne (+2%) oraz opieka medyczna (+1,7%). W tym samym okresie miały miejsce również spadki cen. Wystąpiły one w następujących kategoriach towarów i usług: meble, sprzęt gospodarstwa domowego (-4,5%), odzież i obuwie (-3,8%), żywność i napoje bezalkoholowe (-2,6%) oraz kultura i rozrywka (-2,4%).

W stosunku do lutego br. wzrosty cen wystąpiły w zakresie: transportu (+2,1%) oraz odzieży i obuwia (+1,9%). Z kolei spadki cen odnotowano w kategoriach: napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe (-0,3%) oraz opłaty za energię, gaz i inne paliwa (-0,2%).

Roczny wskaźnik inflacji w sektorze usług wyniósł w marcu br. +2,3%, podczas gdy ceny towarów spadły o 1,5%.

W marcu br. wskaźnik cen detalicznych mierzony szeroko stosowanym w Unii Europejskiej wskaźnikiem HICP (Harmonised Index of Consumer Prices), który nie uwzględnia m.in. wpływu zmian kosztów kredytów hipotecznych, w porównaniu z lutym br., jak i marcem 2016 r. zwiększył się o 0,6%.

Według danych Eurostat w lutym br. najniższą inflację (wskaźnik HICP) w Unii Europejskiej (EU 28) zanotowano w Bułgarii (-1,1%) i na Cyprze (-0,8%). Z kolei najwyższy wzrost cen detalicznych w tym okresie miał miejsce w Belgii (+2,1%), w Estonii i w Szwecji (+1,3%). W Polsce inflacja w lutym br. wyniosła +0,1%. Średni wskaźnik HICP dla całej UE i dla strefy Euro osiągnął +0,5%.