Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKonferencja pt. Twoja Firma w Irlandii

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Przemysław Buczkowski | 2017-04-30 15:05:29
business, firma, irlandia

Było to drugie wydarzenie tego typu zorganizowane w tym roku przez WPHI w Dublinie oraz Polski Klubu Biznesu.

W dniu 29 kwietnia br. w Dublinie odbyła się konferencja pt. Twoja Firma w Irlandii mająca na celu popularyzację wiedzy nt. zakładania firmy w Irlandii. Spotkanie to skierowane było do Polaków mieszkających w Irlandii i planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej, bądź już podejmujących pierwsze kroki w biznesie. Było to drugie wydarzenie tego typu zorganizowane w tym roku przez Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Dublinie oraz Polski Klubu Biznesu.

W trakcie spotkania uczestnicy mieli okazję zapoznać się z najważniejszymi kwestiami związanymi z prowadzeniem firmy. Ofertę ubezpieczeń dla biznesu zaprezentował broker Tony O’Neill. Zasady rozliczania się z podatków oraz obowiązujące w Irlandii wymagania w zakresie księgowości i rachunkowości przedstawił p. Tomasz Kaplan właściciel Polskiego Biura Rachunkowego w Dublinie. Prezes Polskiego Klubu Biznesu p. Wojciech Wrona omówił ofertę tej instytucji oraz zachęcał do udziału w misji biznesowej do Kanady. Z kolei wystąpienie p. Marka Szepietowskiego - właściciela firmy HSPublications Ltd. oferującej różnego rodzaju poradniki z zakresu BHP miało na celu pokazać uczestnikom, że dzięki wytrwałości można osiągnąć sukces w biznesie. Istotne były też jego praktyczne wskazówki dotyczące rozwoju firmy i informacje gdzie można szukać wsparcia wśród instytucji irlandzkich. Firma p. Marka w przeciągu kilku lat stała się ważnym graczem na rynku irlandzkim i stopniowo rozszerza swój zasięg na inne kraje, w tym także pozaeuropejskie. Trzy lata temu p. Marek Szepietowski wystąpił w programie Dragons Den, gdzie jurorzy „bili się” o możliwość zainwestowania w jego firmę.

Przedstawiciele WPHI w Dublinie wykorzystali udział w konferencji do zaprezentowania informacji nt. działalności placówki oraz dostępnych dla firm polonijnych instrumentów wsparcia. Spotkanie to było okazją do zachęcenia Polaków mieszkających w Irlandii do angażowania się w działalność związaną ze sprzedażą polskich produktów w Irlandii.

W spotkaniu wzięło udział ponad 30 osób zainteresowanych prezentowaną tematyką. Wskazuje to, że wielu Polaków w Irlandii rozważa rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Placówka widzi potrzebę kontynuowania tego typu imprez w przyszłości. Mieszkający w Irlandii Polacy, z uwagi na znajomość rynku, jego potrzeb, a także będący w stanie łatwiej dotrzeć do miejscowych klientów, mogą odgrywać znacznie większą niż dotychczas rolę w rozwoju współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Irlandią. Polskie firmy szukające sposobów wejścia na rynek irlandzki powinny rozważyć wykorzystanie potencjału jakim dysponuje miejscowa Polonia.