Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuInflacja w Irlandii w kwietniu 2017 r.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Przemysław Buczkowski | 2017-05-15 13:27:03
cpi, hicp, inflacja

Wskaźnik cen detalicznych (CPI) w kwietniu br. w porównaniu z kwietniem 2016 r. wzrósł o 0,9%

Według danych irlandzkiego Centralnego Urzędu Statystycznego wskaźnik cen detalicznych (Consumer Price Index – CPI) w kwietniu br. w stosunku do poprzedniego miesiąca zwiększył się o 0,4%, a w porównaniu z kwietniem 2016 r. wzrósł o 0,9%.

Największe zmiany cen w ujęciu rocznym odnotowano w takich pozycjach jak: transport (+7,2%), opieka medyczna (+2,2%), gastronomia i hotelarstwo (+2%) oraz towary i usługi różne (+1,7%). W tym samym okresie miały miejsce również spadki cen. Wystąpiły one w następujących kategoriach towarów i usług: meble, sprzęt gospodarstwa domowego (-4,9%), odzież i obuwie (-4,3%), żywność i napoje bezalkoholowe (-2,7%) oraz kultura i rozrywka (-2%).

W stosunku do marca br. wzrosty cen wystąpiły w zakresie: transportu (+2,3%) oraz gastronomii i hotelarstwa (+0,5%). Z kolei spadki cen odnotowano w kategoriach: meble, sprzęt gospodarstwa domowego (-0,8%) oraz odzież i obuwie (-0,6%).

Roczny wskaźnik inflacji w sektorze usług wyniósł w kwietniu br. +3,1%, podczas gdy ceny towarów spadły o 2,1%.

W kwietniu br. wskaźnik cen detalicznych mierzony szeroko stosowanym w Unii Europejskiej wskaźnikiem HICP (Harmonised Index of Consumer Prices), który nie uwzględnia m.in. wpływu zmian kosztów kredytów hipotecznych, w porównaniu z marcem br. zwiększył się o 0,4%, a w stosunku do kwietnia 2016 r. wzrósł o 0,7%.

Według danych Eurostat w marcu br. najniższą inflację (wskaźnik HICP) w Unii Europejskiej (EU 28) zanotowano w Rumunii (+0,4%). Z kolei najwyższy wzrost cen detalicznych w tym okresie miał miejsce na Łotwie (+3,3%) i Litwie (+3,2%). W Polsce inflacja w marcu br. wyniosła +1,8%. Średni wskaźnik HICP dla całej UE osiągnął +1,6%, a w strefie Euro +1,5%.