Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuInflacja w Irlandii w maju 2017 r.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Przemysław Buczkowski | 2017-06-09 12:32:31
inflacja

Wskaźnik cen detalicznych w maju br. w stosunku do maja 2016 r. wzrósł o 0,2%

Według danych irlandzkiego Centralnego Urzędu Statystycznego wskaźnik cen detalicznych (Consumer Price Index – CPI) w maju br. w stosunku do poprzedniego miesiąca zmniejszył się o 0,2%, a w porównaniu z majem 2016 r. wzrósł o 0,2%.

Największe zmiany cen w ujęciu rocznym odnotowano w takich pozycjach jak: transport (+2,2%), napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe (+2,1%), gastronomia i hotelarstwo (+1,8%) oraz szkolnictwo (+1,7%). W tym samym okresie miały miejsce również spadki cen. Wystąpiły one w następujących kategoriach towarów i usług: odzież i obuwie (-5,4%), meble, sprzęt gospodarstwa domowego (-3,9%), żywność i napoje bezalkoholowe (-2,2%) oraz kultura i rozrywka (-1,7%).

W stosunku do kwietnia br. spadki cen wystąpiły w zakresie: transportu (-3,5%) oraz usługach i towarach różnych (-0,3%). Z kolei wzrosty cen odnotowano w kategoriach: łączność (+1,5%) oraz napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe (+1,4%).

Roczny wskaźnik inflacji w sektorze usług wyniósł w maju br. +1,9%, podczas gdy ceny towarów spadły o 2,2%.

W maju br. wskaźnik cen detalicznych mierzony szeroko stosowanym w Unii Europejskiej wskaźnikiem HICP (Harmonised Index of Consumer Prices), który nie uwzględnia m.in. wpływu zmian kosztów kredytów hipotecznych, w porównaniu z kwietniem br. zmniejszył się o 0,2%, a w stosunku do maja 2016 r. nie uległ zmianie.

Według danych Eurostat w kwietnia br. najniższą inflację (wskaźnik HICP) w Unii Europejskiej (EU 28) zanotowano w Bułgarii (-0,5%). Z kolei najwyższy wzrost cen detalicznych w tym okresie miał miejsce w Belgii (+2,2%) i Estonii (+1,8%). W Polsce inflacja w kwietniu br. wyniosła +0,5%. Średni wskaźnik HICP dla całej UE osiągnął +0,9%, a w strefie Euro +0,8%.