Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPerspektywy rynku budowlanego w Irlandii

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Przemysław Buczkowski | 2017-06-12 11:50:28
perspektywy, budownictwo

Nastroje wśród kadry kierowniczej sektora budowlanego w Irlandii są bardzo dobre

Sektor budowlany w Irlandii, a w szczególności mieszkaniowy stopniowo odżywa. Można to zaobserwować nawet gołym okiem za sprawą obecnych w panoramie wielu miast żurawi budowlanych. Optymistycznie przedstawiają się także dane nt. wydanych pozwoleń na budowę lokali mieszkalnych. Według danych CSO w 2016 r. w Irlandii wydano 16.375 pozwoleń na budowę domów i apartamentów, w porównaniu do 13.044 w roku 2015 r. Oznacza to wzrost o 25,5%. Największa dynamika występuje w zakresie pozwoleń na budowę apartamentów (+39%). Szybko rośnie także liczba wniosków na budowę domów. W porównaniu do 2015 r. odnotowano tu wzrost o 22%. O ile w wyrażeniu procentowym dane te prezentują się bardzo dobrze, to już w ujęciu nominalnym można łatwo przekonać się, że sektor budowlany w Irlandii nadal ma daleką drogę do wyjścia z zapaści. Wysokie wzrosty wnikają z bardzo niskiego punktu odniesienia w roku poprzedzającym.

Według ostatniego raportu przygotowanego przez Ulster Bank nastroje wśród kadry kierowniczej sektora budowlanego w Irlandii są bardzo dobre. Indeks PMI (ang. The Ulster Bank Construction Purchasing Managers’ Index) w tym obszarze w maju 2017 r. wskazał 63,6 pkt., czyli najwyższą wartość od piętnastu miesięcy. Warto przypomnieć, że przekroczenie pułapu 50 punktów jest równoznaczne z dobrą koniunkturą.

Pozytywne oceny dominują także w raporcie pt. Construction Market Review 2016. Podkreśla się w nim rosnącą wartość inwestycji budowlanych w 2016 r. (ponad 14 mld EUR), silne ożywienie w budownictwie mieszkaniowym oraz komercyjnym. W przyszłym roku autorzy oczekują wzrostu wydatków rządowych na projekty infrastrukturalne, które mają zniwelować wpływ Brexitu. Więcej zamówień ma także kreować krajowy sektor hotelarsko-gastronomiczny (ang. hospitality sector), który w ostatnich dwóch latach odnotował silne wzrosty. Dzięki temu właściciele tych obiektów będą bardziej skłonni do inwestycji i modernizacji. W raporcie wskazuje się też problemy, które mogą negatywnie wpływać na tempo rozwoju sektora budowlanego w Irlandii. Podstawową kwestią jest niedobór wykwalifikowanych pracowników, którzy w okresie kryzysu wyemigrowali za pracą lub zmienili obszar działalności. Szkolenie nowej kadry może zająć nawet do czterech-pięciu lat. Inne problemy to braki kapitału i wystarczającej liczby inwestorów. Obawy budzi też Brexit, który według różnych analiz w krótkim, jak i w długim terminie może przynieść jedynie negatywne skutki.

Z pewnością jednak rysują się bardzo dobre perspektywy dla polskich producentów materiałów budowlanych, ceramicznych, stolarki otworowej, mebli i artykułów dekoracyjnych, którzy mogą liczyć na zwiększenie sprzedaży na rynek irlandzki.