Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuInflacja w Irlandii w lipcu 2017 r.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Przemysław Buczkowski | 2017-08-11 11:05:16
inflacja, cpi, hicp

Wskaźnik cen detalicznych (CPI) w lipcu br. w porównaniu z lipcem 2016 r. zmniejszył się o 0,2%

Według danych irlandzkiego Centralnego Urzędu Statystycznego wskaźnik cen detalicznych (Consumer Price Index – CPI) w lipcu br. w stosunku do poprzedniego miesiąca utrzymał się na tym samym poziomie, a w porównaniu z lipcem 2016 r. zmniejszył się o 0,2%.

Największe zmiany cen w ujęciu rocznym odnotowano w takich pozycjach jak: odzież i obuwie (-5,9%), meble, sprzęt gospodarstwa domowego (-4,3%), kultura i rozrywka (-2,4%) oraz żywność i napoje bezalkoholowe (-2%). W tym samym okresie miały miejsce również wzrosty cen. Wystąpiły one w następujących kategoriach towarów i usług: gastronomia i hotelarstwo (+2,4%), woda, energia elektryczna, gaz i inne paliwa (+2,1%), szkolnictwo (+1,7%) oraz napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe (+1,3%).

W stosunku do czerwca br. spadki cen wystąpiły w zakresie: odzieży i obuwia (-6,7%) oraz mebli i sprzętu gospodarstwa domowego (-1,5%). Z kolei wzrosty cen odnotowano w transporcie (+2,4%) oraz gastronomii i hotelarstwie (+1,1%).

Roczny wskaźnik inflacji w sektorze usług wyniósł w lipcu br. +2,1%, podczas gdy ceny towarów spadły o 3%.

W lipcu br. wskaźnik cen detalicznych mierzony szeroko stosowanym w Unii Europejskiej wskaźnikiem HICP (Harmonised Index of Consumer Prices), który nie uwzględnia m.in. wpływu zmian kosztów kredytów hipotecznych, w porównaniu z czerwcem br. zwiększył się o 0,1%, a w stosunku do lipca 2016 r. zmniejszył się o 0,2%.