Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuRelacja ze spotkania pt. Moja Firma – Mój Sukces w Irlandii

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Przemysław Buczkowski | 2017-09-17 20:55:57
biznes, polonia, sukces, irlandia, motywacja


W dniu 16 września br. w Galway odbyło się spotkanie pt. Moja Firma - Mój Sukces w Irlandii mająca na celu popularyzację wiedzy nt. zakładania firmy. Wydarzenie to skierowane było do Polaków mieszkających w Irlandii i planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej, bądź już podejmujących pierwsze kroki w biznesie. Inicjatorką i współorganizatorką tego spotkania była p. Hanna Walter właścicielka firmy Inspiring Coaching, Coach Kariery i Biznesu. Jej pomysł został wsparty przez Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Dublinie oraz Bank of Ireland Workbench.

W trakcie spotkania uczestnicy mieli okazję zapoznać się z różnymi kwestiami związanymi z prowadzeniem firmy. Formy prowadzenia działalności, zasady rozliczania się z podatków oraz obowiązujące w Irlandii wymagania w zakresie rachunkowości przedstawiła p. Katarzyna Woźniak – dyplomowana księgowa. Z kolei p. Łukasz Strychalski z firmy Veltron Precision przedstawił drogę rozwoju swojej firmy i wskazał w jakich instytucjach irlandzkich można szukać dofinansowania i jak przygotować się na taką rozmowę. Wystąpienie p. Hanny Walter miało na celu zmotywowanie uczestników do podjęcia działalności biznesowej i nabrania wiary w swoje możliwości. Pan Bogdan Feręc, dziennikarz i właściciel portalu Polska-IE.com podzielił się z uczestnikami swoją oceną możliwości biznesowych w Galway. Zachęcał też do większego angażowania się Polaków w sprawy związane z życiem publicznym i udziałem w wyborach lokalnych. Zauważył, że aktywność Polonii, która jest największą grupą mniejszościową w Irlandii, jest bardzo niewielka. Pobudził też uczestników do dyskusji na temat przyczyn takiej sytuacji.

Przedstawiciele WPHI w Dublinie podczas tego wydarzenia zaprezentowali informacje nt. działalności placówki oraz dostępnych dla firm polonijnych instrumentów wsparcia. Spotkanie to było okazją do zachęcenia Polaków mieszkających w Irlandii do angażowania się w działalność związaną ze sprzedażą polskich produktów w Irlandii.

W trakcie przerwy pomiędzy dwoma częściami spotkania uczestnicy mieli okazję przeprowadzenia krótkich indywidualnych rozmów z prelegentami i także między sobą. Tradycyjnie, największym zainteresowaniem cieszyły się sprawy związane z zakładaniem firmy, rozliczaniem podatków.

W spotkaniu wzięło udział ponad 40 osób, które wykazywały zainteresowanie prezentowaną tematyką i zadawały wiele pytań do prowadzących. Wskazuje to, że wielu Polaków w Irlandii rozważa rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Placówka widzi potrzebę kontynuowania tego typu imprez w przyszłości. Pomimo, iż w Irlandii istnieje wiele źródeł informacji i instytucji wsparcia dla przedsiębiorców to jednak spotkania w języku polskim i z udziałem Polaków, którzy osiągnęli sukces, znacznie bardziej przemawiają do naszych rodaków.

Mieszkający w Irlandii Polacy, z uwagi na znajomość rynku, jego potrzeb, a także będący w stanie łatwiej dotrzeć do miejscowych klientów, mogą odgrywać znacznie większą niż dotychczas rolę w rozwoju współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Irlandią. Polskie firmy szukające sposobów wejścia na rynek irlandzki powinny rozważyć wykorzystanie potencjału jakim dysponuje miejscowa Polonia.