Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuLiczba wydanych pozwoleń na budowę domów rośnie

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Przemysław Buczkowski | 2017-09-25 11:59:44
budownictwo, pozwolenia, wzrost, nieruchomości

W II kwartale 2017 r. w Irlandii wydano 4.453 pozwoleń na budowę domów i apartamentów

Sektor budowlany w Irlandii stopniowo odżywa. Według danych CSO w II kwartale 2017 r. w Irlandii wydano 4.453 pozwoleń na budowę domów i apartamentów, w porównaniu do 3.141 w analogicznym okresie roku ubiegłego. Oznacza to wzrost o 41,8%. Największa dynamika występuje w zakresie pozwoleń na budowę domów (+55,1%). Liczba wniosków na budowę apartamentów zwiększyła się zaledwie o 2,7%. O ile w wyrażeniu procentowym dane te prezentują się bardzo dobrze, to już w ujęciu nominalnym można łatwo przekonać się, że sektor budowlany w Irlandii nadal ma daleką drogę do wyjścia z zapaści. Wysokie wzrosty wnikają z bardzo niskiego punktu odniesienia w roku poprzedzającym. Należy też pamiętać, że roczne zapotrzebowanie na lokale mieszkalne w Irlandii ocenia się na 25-30 tys.

Według ostatniego raportu przygotowanego przez Ulster Bank nastroje wśród kadry kierowniczej sektora budowlanego w Irlandii nieco osłabły. Indeks PMI (ang. The Ulster Bank Construction Purchasing Managers’ Index) w tym obszarze w sierpniu 2017 r. wskazał 55,1 pkt. Warto przypomnieć, że przekroczenie pułapu 50 punktów jest równoznaczne z dobrą koniunkturą.