Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuInflacja w Irlandii we wrześniu 2017 r.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Przemysław Buczkowski | 2017-10-12 16:57:45
inflacja

W porównaniu do września 2016 r. ceny towarów i usług zwiększyły się o 0,2%

Według danych irlandzkiego Centralnego Urzędu Statystycznego wskaźnik cen detalicznych (Consumer Price Index – CPI) we wrześniu br. w stosunku do poprzedniego miesiąca spadł o 0,6%, a w porównaniu do września 2016 r. zwiększył się o 0,2%.

Największe zmiany cen w ujęciu rocznym odnotowano w takich pozycjach jak: woda, energia elektryczna, gaz i inne paliwa (+2,9%), gastronomia i hotelarstwo (+2,7%), szkolnictwo (+1,7%) oraz transport (+1%). W tym samym okresie miały miejsce również spadki cen. Wystąpiły one w następujących kategoriach towarów i usług: odzież i obuwie (-4,8%), meble, sprzęt gospodarstwa domowego (-4,1%), żywność i napoje bezalkoholowe (-2%) oraz kultura i rozrywka (-1,6%).

W stosunku do sierpnia br. spadki cen wystąpiły w zakresie: transportu (-3,8%) i łączności (-2,3%). Z kolei wzrosty cen odnotowano w takich pozycjach jak: odzież i obuwie (+3,2%) oraz woda, energia elektryczna, gaz i inne paliwa (+0,6%).

Roczny wskaźnik inflacji w sektorze usług we wrześniu br. wyniósł +2,2%, podczas gdy ceny towarów spadły o 2,3%.

We wrześniu br. wskaźnik cen detalicznych mierzony szeroko stosowanym w Unii Europejskiej wskaźnikiem HICP (Harmonised Index of Consumer Prices), który nie uwzględnia m.in. wpływu zmian kosztów kredytów hipotecznych, w porównaniu z sierpniem br. spadł o 0,6%, a w stosunku do września 2016 r. wzrósł o 0,2%.