.
Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuIrlandia w rankingu Banku Światowego nt. prowadzenia działalności gospodarczej

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Przemysław Buczkowski | 2017-11-02 15:19:33
biznes

Irlandia w stosunku do ubiegłego roku awansowała o jedno miejsce

Bank Światowy (ang. World Bank) w październiku br. opublikował kolejny raport na temat prowadzenia działalności gospodarczej na świecie (ang. Doing Business 2018: Reforming to Create Jobs). Badaniem objęto 190 krajów świata. Irlandia w stosunku do ubiegłego roku awansowała o jedno miejsce osiągając 17. lokatę w rankingu. Wśród czynników, które zdecydowały o tak dobrej klasyfikacji znalazły się: płacenie podatków (4. pozycja), uruchamianie firmy (8. pozycja) oraz ochrona inwestora mniejszościowego (10. pozycja).

W stosunku do poprzedniego raportu odnotowano poprawę w zakresie: płacenia podatków (4. pozycja, awans o 1 miejsce), uruchamiania firmy (8. pozycja, awans o 2 miejsca), ochrony inwestora mniejszościowego (10. pozycja, awans o 3 miejsca), rozpatrywania wniosków o pozwolenie na budowę (30. pozycja, awans o 8. miejsc), rejestracji własności (40. pozycja, awans o 1 miejsce). Pogorszyła się natomiast sytuacja w zakresie: oczekiwania na podłączenie energii elektrycznej (35. pozycja, spadek o 2 miejsca), uzyskania kredytu (42. pozycja, spadek o 10 miejsc), egzekucji umów (98. pozycja, spadek o 8 miejsc).

Raport stwierdza, że najłatwiej prowadzi się działalność gospodarczą w Nowej Zelandii, a największy postęp odnotowały kraje: Malawi (+6,33 pkt), Brunei Darussalam (+5,83 pkt), Tajlandia (+5,68 pkt), Kosowo (+4,98 pkt), Indie (+4,71 pkt), Uzbekistan (+4,46 pkt), Dżibuti (+3,99 pkt), Zambia (+3,92 pkt), Nigeria (+3,85 pkt) i El Salvador (+3,54 pkt).

W rankingu Doing Business 2017 Polska zajęła 27 lokatę, spadając o trzy miejsca w stosunku do wyniku za ubiegły rok. Polska znalazła się przed Hiszpanią, Portugalią, Czechami czy Francją. Wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej lepiej od naszego kraju wypadły Estonia, Litwa i Łotwa.

Pełny raport Banku Światowego „Doing Business 2018: Reforming to Create Jobs” dostępny jest na stronie internetowej: http://www.doingbusiness.org.