.
Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuInflacja w Irlandii w październiku 2017 r.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Przemysław Buczkowski | 2017-11-09 15:45:02
inflacja

W porównaniu do października 2016 r. wskaźnik cen detalicznych zwiększył się o 0,6%

Według danych irlandzkiego Centralnego Urzędu Statystycznego wskaźnik cen detalicznych (Consumer Price Index – CPI) w październiku br. w stosunku do poprzedniego miesiąca spadł o 0,1%, a w porównaniu do października 2016 r. zwiększył się o 0,6%.

Największe zmiany cen w ujęciu rocznym odnotowano w takich pozycjach jak: woda, energia elektryczna, gaz i inne paliwa (+3,1%), gastronomia i hotelarstwo (+2,7%), szkolnictwo (+1,8%) oraz napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe (+1,2%). W tym samym okresie miały miejsce również spadki cen. Wystąpiły one w następujących kategoriach towarów i usług: odzież i obuwie (-4,7%), meble, sprzęt gospodarstwa domowego (-3,6%), żywność i napoje bezalkoholowe (-1,2%) oraz kultura i rozrywka (-1,2%).

W stosunku do września br. spadki cen wystąpiły w zakresie: transportu (-1,2%) oraz odzieży i obuwia (-1,2%). Z kolei wzrosty cen odnotowano w takich pozycjach jak: szkolnictwo (+1,4%) oraz napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe (+1%).

Roczny wskaźnik inflacji w sektorze usług w październiku br. wyniósł +2,4%, podczas gdy ceny towarów spadły o 1,9%.

W październiku br. wskaźnik cen detalicznych mierzony szeroko stosowanym w Unii Europejskiej wskaźnikiem HICP (Harmonised Index of Consumer Prices), który nie uwzględnia m.in. wpływu zmian kosztów kredytów hipotecznych, w porównaniu z wrześniem br. spadł o 0,1%, a w stosunku do października 2016 r. wzrósł o 0,5%.