Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji Eksportu



Irlandia w rankingu Paying Taxes 2018

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Przemysław Buczkowski | 2017-12-04 09:52:15
podatki

Irlandzkie firmy potrzebują średnio 82 godzin rocznie na wypełnienie zobowiązań wobec fiskusa

Irlandia zajmuje pierwsze miejsce wśród krajów UE i czwarte na świecie pod względem łatwości płacenia podatków przez firmy. Do takich wniosków doszli eksperci PricewaterhouseCoopers (PWC) i grupy World Bank (WB) w raporcie pod tytułem Paying Taxes 2018.

W dokumencie tym oceniono 190 krajów całego świata pod względem biurokracji związanej z płaceniem podatków nakładanych na przedsiębiorstwa. Wśród badanych kryteriów znalazły się: łączna wysokość obciążeń podatkowych jako procentowe wyrażenie przychodu, czasochłonność wypełniania zobowiązań finansowych wobec państwa oraz liczba podatków płaconych przez przedsiębiorstwa.

Według raportu irlandzkie firmy potrzebują średnio 82 godzin rocznie na wypełnienie zobowiązań wobec fiskusa, podczas gdy w Niemczech jest to już 218 godzin, a w Polsce 260. W Irlandii ustalono 9 różnego rodzaju obciążeń na rzecz państwa, a w przypadku Polski stwierdzono ich 7.

Na potrzeby tego raportu autorzy przeanalizowali łączną wysokość obciążeń podatkowych jako procentowe wyrażenie przychodu firm w poszczególnych krajach, na które składały się m.in.: podatki, składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne itp. W przypadku Irlandii wskaźnik ten wyniósł 26% podczas gdy średnia UE wyniosła 39,6%. W Polsce łączne obciążenia podatkowe firm wyniosły 40,5%.

Światową czołówkę krajów oferujących najprostszy system podatkowy tworzą: Katar i Zjednoczone Emiraty Arabskie (oba kraje na 1 pozycji) i Hong Kong.

Polska w rankingu zajęła 51 lokatę, co w stosunku do ubiegłego roku oznacza spadek o 4 miejsca.

Pełny raport dostępny jest pod linkiem: Paying Taxes 2018