Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuRelacja ze spotkania pt. Moja Firma – Mój Sukces w Irlandii

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Przemysław Buczkowski | 2017-12-04 13:40:33
polonia, biznes, sukces, potencjał, możliwości

W spotkaniu wzięło udział ponad 50 osób

W dniu 25 listopada br. w Galway odbyło się drugie spotkanie z serii "Moja Firma – Mój Sukces w Irlandii" mające na celu popularyzację wiedzy nt. zakładania i prowadzenia firmy na Zielonej Wyspie. Spotkanie to skierowane było do Polaków mieszkających w Irlandii i planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej, bądź już podejmujących pierwsze kroki w biznesie. Inicjatorem tego wydarzenia była p. Hanna Walter właścicielka firmy Inspiring Coaching. Jej pomysł został wsparty przez Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Dublinie oraz Bank of Ireland Workbench.

W trakcie spotkania uczestnicy mieli okazję zapoznać się z różnymi kwestiami związanymi z prowadzeniem firmy. Formy prowadzenia działalności, zasady rozliczania się z podatków oraz obowiązujące w Irlandii wymagania w zakresie rachunkowości przedstawiła p. Katarzyna Woźniak – dyplomowana księgowa. Z kolei p. Marcin Chaszczewski z firmy Amazing Work System opowiedział o sposobach systematyzacji pracy w firmie, zwłaszcza jednoosobowej. Wystąpienie p. Hanny Walter miało na celu zmotywowanie uczestników do podjęcia działalności biznesowej i nabrania wiary w swoje możliwości. Przedstawiciel WPHI w Dublinie podczas tego wydarzenia zaprezentował informacje nt. działalności placówki oraz dostępnych dla firm polonijnych instrumentów wsparcia. Spotkanie to było okazją do zachęcenia Polaków mieszkających w Irlandii do angażowania się w działalność związaną ze sprzedażą polskich produktów w Irlandii.

W trakcie przerwy pomiędzy dwoma częściami spotkania uczestnicy mieli okazję przeprowadzenia krótkich indywidualnych rozmów z prelegentami i także między sobą. Tradycyjnie, największym zainteresowaniem cieszyły się sprawy związane z zakładaniem firmy i rozliczaniem podatków.

W spotkaniu wzięło udział ponad 50 osób, które wykazywały zainteresowanie prezentowaną tematyką i zadawały wiele pytań do prowadzących. Wskazuje to, że wielu Polaków w Irlandii rozważa rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Placówka widzi potrzebę kontynuowania tego typu imprez w przyszłości. Pomimo, iż w Irlandii istnieje wiele źródeł informacji i instytucji wsparcia dla przedsiębiorców to jednak spotkania w języku polskim i z udziałem Polaków, którzy osiągnęli sukces, znacznie bardziej przemawiają do naszych rodaków.

Mieszkający w Irlandii Polacy, z uwagi na znajomość rynku, jego potrzeb, a także będący w stanie łatwiej dotrzeć do miejscowych klientów, mogą odgrywać znacznie większą niż dotychczas rolę w rozwoju współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Irlandią. Polskie firmy szukające sposobów wejścia na rynek irlandzki powinny rozważyć wykorzystanie potencjału jakim dysponuje miejscowa Polonia.