Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuRynek piwa w Irlandii

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: | 2012-07-18 08:20:35
analizy rynkowe

Irlandia jest znaczącym producentem, eksporterem i konsumentem piwa. Pod względem produkcji piwa Irlandia jest 33. największym producentem na świecie i 12. w Unii Europejskie. Branża zatrudnia bezpośrednio 1.600 osób a pośrednio zatrudnienie...

Irlandia jest znaczącym producentem, eksporterem i konsumentem piwa. Pod względem produkcji piwa Irlandia jest 33. największym producentem na świecie i 12. w Unii Europejskie. Branża zatrudnia bezpośrednio 1.600 osób a pośrednio zatrudnienie znajduje w Irlandii 35 tys. Wpływy do irlandzkiego budżetu (akcyza + VAT) z tytułu sprzedaży piwa wynoszą rocznie ok. 1 mld EUR. Szacuje się, że konsumenci irlandzcy wydają rocznie na piwo kwotę rzędu 3 mld EUR. Pomimo postępującego powolnego spadku spożycia piwa konsumpcja tego trunku należy w dalszym ciągu do najwyższych w Europie. Szacuje się, że statystyczny Irlandczyk wypija rocznie ok. 90 litrów piwa. Więcej konsumowane jest tylko w Czechach, Niemczech i Austrii.

W 2011 r. wartość importowanego do Irlandii piwa (HS 2203) wyniosła 133,5 mln EUR. W stosunku do rekordowego pod tym względem roku 2007, w którym import piwa wyniósł 189,2 mln EUR, oznacza to spadek przywozu o 29,4%. Irlandzkie statystyki na pierwszym miejscu podając Irlandię, jako kraj pochodzenia importowanego piwa ujmują zjawisko rozlewania i/lub pakowania, które często odbywa się w Irlandii Północnej. Taki zabieg nie zmienia kraju pochodzenia produktu, ale transport z Irlandii Północnej powoduje odnotowanie tego faktu w statystykach importu.

Pomijając reimport własnego piwa najwięcej tego napoju sprowadza się z Niderlandów, Wielkiej Brytanii, Francji, Meksyku, Niemiec i Polski. Należy zauważyć, iż import piwa z naszego kraju na przestrzeni ostatnich 5. lat charakteryzował się dużą stabilnością i oscylował w przedziale 4,3 – 4,4 mln EUR rocznie. Wyjątkiem był rok 2008, w którym wartość importowanego do Irlandii polskiego piwa spadła do poziomu 3,3 mln EUR. Był to jednak rok, w którym rozpoczął się kryzys gospodarczy w Irlandii, konsekwencją czego było m.in. znaczne ograniczenie konsumpcji w tym również piwa.

Polska jest znaczącym eksporterem piwa do Irlandii. W latach 2007 – 2011 pomimo spadku importu piwa do Irlandii o prawie 30% polskim browarom udało się utrzymać stabilny poziom sprzedaży na poziomie powyżej 4 mln EUR rocznie. Nasz kraj zajmuje wysoką 4. pozycję (pomijając reimport) na liście krajów dostarczających do Irlandii piwo w butelkach i puszkach. W 2011 r. importowane z Polski piwo butelkowane stanowiło 4,78% całego irlandzkiego importu tego towaru. W przypadku piwa w puszkach udział Polski w 2011 r. wynosił 3,33%. Do chwili obecnej Polska nie sprzedaje do Irlandii piwa beczkowego.

Pełny tekst opracowania znajduje się w załączniku.
Pliki do pobrania

Opracowanie "Rynek piwa w Irlandii"
pdf | 734.55 KB
Pobierz