Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuRynek kamienia naturalnego w Irlandii

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: | 2013-02-06 12:54:56
analizy rynkowe

W Irlandii stosuje się coraz więcej kamienia - szczególnie importowanego - do wyposażania mieszkań i domów. Pomimo tego, że kamień importowany znacznie poszerzył wybór, irlandzcy klienci są dość tradycyjni. Najpopularniejszy pozostaje jasnoszary...

W Irlandii stosuje się coraz więcej kamienia - szczególnie importowanego - do wyposażania mieszkań i domów. Pomimo tego, że kamień importowany znacznie poszerzył wybór, irlandzcy klienci są dość tradycyjni. Najpopularniejszy pozostaje jasnoszary kolor (irlandzki szary granit), który tradycyjnie wydobywany był w Irlandii, obecnie jest także importowany, głównie z Hiszpanii, Portugalii, Chin. Popularny jest też beż i czerń. Trendy w zakresie wzornictwa i kolorystyki odnajdowane w Irlandii często pochodzą z Włoch i Hiszpanii.

Silne związki z Wielką Brytanią przejawiają się m. in. w obróbce kamienia - dużą część brytyjskiego piaskowca obrabiają właśnie irlandzkie zakłady. Tradycyjnie też funkcjonują związki z Belgią, Niderlandami oraz Niemcami.

Ceny kamienia naturalnego obniżyły się wystarczająco, by konkurować z alternatywnymi materiałami, takimi jak kwarc do płytek i kuchni. Na rynku kwarcu popularne są takie marki, jak Silestone and Caesarstone. Stosunkowo nowym na irlandzkim rynku jest wzmacniany kamień typu CarbonFibreStone. Jest on trwalszy i odporny na środki chemiczne, erozję oraz może być wykorzystywany do produkcji materiałów budowlanych.

Grupa docelowa jest raczej zamożna i skłonna do odnawiania domów, co ma pozytywny wpływ na konsumpcję kamienia naturalnego (wykończenie wnętrz, ogrody). Długookresowo można także przewidywać rosnący popyt na artykuły pogrzebowe (nagrobki, urny).

Koncentracja ludności Irlandii w ośrodkach miejskich (ok. 40% populacji mieszka w promieniu 100 km od Dublina) powoduje, iż właśnie stolica oraz miasta na wschodnim wybrzeżu zdają się być naturalnymi miejscami do prowadzenia dystrybucji.

Fakt, iż rynek nieruchomości nadal przeżywa zastój oraz stosunkowo niedawna zmiana przepisów dot. energooszczędności a także system subsydiów do izolacji budynków powoduje znaczne zwiększenie wydatków na remonty i przeróbki mieszkań. Szczególnie brane są pod uwagę cechy materiałów związane właśnie z energooszczędnością - niektóre wytyczne i standardy w tym zakresie można znaleźć w przewodniku The Green Guide to Housing Specification" (www.thegreenguide.org.uk).

Pełny tekst opracowania znajduje się w załączniku.
Pliki do pobrania

Opracowanie "Rynek kamienia naturalnego w Irlandii"
pdf | 333.36 KB
Pobierz