Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKto rządzi krajem

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Przemysław Buczkowski | 2016-03-09 16:11:44
irlandia, dublin, ludność

Republika Irlandii jest demokracją parlamentarną.

 

Głową Republiki Irlandii jest prezydent, wybierany w bezpośrednich wyborach na 7-letnią kadencję (prezydentura jednej osoby może trwać maksymalnie dwie kadencje). Prezydent nie sprawuje funkcji wykonawczych, stoi na straży konstytucji oraz oficjalne reprezentuje kraj.

Irlandzki parlament stanowią dwie izby: niższa Izba Reprezentantów – Dáil Éireann, w której zasiada 158 posłów i która odpowiedzialna jest za uchwalanie ustaw – oraz wyższa Izba Senatu – Seanad Éireann, którą tworzy 60 członków i która pełni głównie rolę doradczą.

Zgodnie z prawem wybory do parlamentu nie mogą się odbywać rzadziej niż co pięć lat. Premier może jednak w każdej chwili rozwiązać parlament i rozpisać nowe wybory.

Władzę wykonawczą sprawuje rząd, na którego czele stoi premier mianowany przez prezydenta na wniosek izby niższej parlamentu.

W Irlandii obowiązuje system prawny oparty na prawie zwyczajowym (Common Law) oraz ustawodawstwie przyjętym przez parlament.