Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuJak chronić patenty i znaki towarowe

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-15 14:04:17
irlandia, patenty, znaki towarowe, prawo, certyfikaty

Irlandzkie prawo patentowe rozróżnia dwa rodzaje patentów: krótko- i długoterminowe.

 

 

Patent krótkoterminowy
 

Jest ważny przez 10 lat od momentu złożenia wniosku (rozpatrzenie wniosku trwa przeciętnie sześć miesięcy). Wnioskodawcę obowiązują mniejsze wymagania dotyczące udowodnienia innowacyjności wynalazku, niż w przypadku patentów długoterminowych. Nie ma też obowiązku przeprowadzania badań na skalę światową, ale należy przedstawić dokładny opis wynalazku i sposób jego działania.

Prawo patentowe przewiduje też, że nie można podjąć działań prawnych, mających na celu przeciwdziałanie naruszeniu prawa gwarantowanego patentem, jeżeli posiadacz patentu nie udowodni jego innowacyjności.
 

Patent długoterminowy

 

Jest ważny przez 20 lat od momentu złożenia wniosku, przy czym rozpatrzenie wniosku może trwać nawet do pięciu lub dłużej. Wiele firm, chcąc przyspieszyć proces przyznawania patentu, równocześnie wnioskuje o patent krótkoterminowy. W momencie przyznania patentu długoterminowego, ważność patentu krótkoterminowego automatycznie wygasa.

Z reguły nie patentuje się oprogramowania komputerowego. Możliwe jest jednak opatentowanie jego części. Szczegóły procedury patentowej muszą być ogólnodostępne w Urzędzie Patentowym.

Data złożenia wniosku o przyznanie patentu jest datą priorytetową: osoba, która pierwsza złożyła taki wniosek, ma prawo do konkretnego wynalazku na terenie Irlandii, jednak żeby patent był ważny również za granicą, w ciągu 12 miesięcy od złożenia wniosku w Irlandii należy wysłać podobne wnioski do zagranicznych urzędów patentowych.

Przyznawanie patentów regulują ustawy Patents Acts z 1964 i 1992 r. Irlandia należy do Europejskiej Konwencji Patentowej i do Traktatu o Współpracy w Sprawach Patentów.

 

Zastrzeganie znaków towarowych

 

Znaki towarowe można zastrzegać w przypadku produktu lub usługi. Stosowny wniosek składa się do Irish Trade Marks Office. Można też zastrzec dany znak jako Wspólnotowy Znak Towarowy, który jest ważny przez 10 lat (z możliwością dalszego zastrzegania).
 

Prawa autorskie

 

Według prawa irlandzkiego przysługują one każdemu autorowi utworu literackiego, dramatycznego, artystycznego i muzycznego. Dlatego korzystając z usług agencji reklamowych, architektów lub informatyków należy zwracać uwagę na to, by nie spowodować przejścia praw autorskich do danego produktu na bezpośrednich wykonawców.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

</h3>TBZ dentysta<br />Popiela 13<br />Toruń 87-100<br /><a href = 574 786 931
574 786 931
TBZ dentysta
tbzdentysta@gmail.com Renomowany gabinet sto">

TBZ dentysta
Popiela 13
Toruń 87-100
574 786 931...
TBZ dentysta Popiela 13 Toruń 87-100 574 786 931 TBZ dentysta tbzdentysta@gmail.com Spraw...
Polska - Toruń 2021-03-03 Dodał: Maciej Lutnik Zdrowie i medycyna Zobacz ofertę

oferta TBZ dentysta

oferta TBZ dentysta
Polska - Toruń 2021-03-02 Dodał: Maciej Lutnik Zdrowie i medycyna Zobacz ofertę
Polska - Toruń 2021-03-02 Dodał: Maciej Lutnik Zdrowie i medycyna Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert