Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuGdy kontrahent jest niesolidny

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Przemysław Buczkowski | 2017-04-12 14:07:28
irlandia, prawo, windykacje, sądy, ue

Rozwiązywanie sporów w biznesie

Spory pomiędzy kontrahentami w biznesie nie są niczym niezwykłym, także w Irlandii. Kiedy strony nie mogą dojść do porozumienia warto wówczas zastanowić się nad dostępnymi rozwiązaniami. Jednym z nich jest usługa arbitrażu – Business Arbitration Scheme, którą świadczy Komitet ds. Arbitrażu i Mediacji przy Irlandzkim Towarzystwie Prawniczym. W ramach tego programu można szukać rozwiązań dla sporów dotyczących kwot do 100 tys. EUR. Minimalnej granicy nie określono.

Z usług arbitrażu i mediacji można także skorzystać za pośrednictwem Dublin Dispute Resolution Centre (DDRC). Ośrodek ten powstał w wyniku zawiązanej współpracy pomiędzy The Bar of Ireland (adwokatura) i Charted Institute of Arbitrators (irlandzki oddział dyplomowanych arbitrów).

 

Windykacja należności

Gdy mediacja lub arbitraż nie przynoszą rezultatu i irlandzki kontrahent nadal odmawia zapłaty za towar lub usługę wówczas należy sięgnąć po mocniejsze argumenty. Przed rozpoczęciem drogi sądowej warto rozważyć skorzystanie z usług firm specjalizujących się w windykacji należności – także po to, aby ustalić czy dłużnik dysponuje jakimkolwiek majątkiem. Czasami stanowcze (z zachowaniem wymogów prawa) przypomnienie o ciążących na kontrahencie obowiązkach może przyczynić się do powrotu obu stron do rozmów i polubownego załatwienia sporu. Na rynku irlandzkim usługi windykacyjne świadczy wiele firm. Poniżej prezentujemy kilka przykładowych agencji w porządku alfabetycznym (listę przygotowano na podstawie ogólnodostępnych informacji w Internecie):

 

W przypadku, gdy irlandzki kontrahent nadal nie reaguje na wezwania do zapłaty wówczas należy wystąpić na drogę sądową. Dysponując wyrokiem polskiego sądu oraz Europejskim Tytułem Egzekucyjnym (ETE) przed wszczęciem egzekucji należy jeszcze uzyskać odpowiednik klauzuli wykonalności. Szczegółowe omówienie tej procedury przygotowane przez Kancelarię Hoban Boino Solicitors, dostępne jest poniżej w załączeniu.

Aby nie ograniczać Państwu wyboru polecamy zapoznanie się z listą wszystkich znanych nam kancelarii prawnych w Irlandii, które zatrudniają polskich prawników lub założone zostały przez Polaków. Informacje na ten temat dostępne są tutaj.
Pliki do pobrania

Windykacja naleznosci pienieznych w Irlandii
pdf | 161.22 KB
Pobierz

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

</h3>TBZ dentysta<br />Popiela 13<br />Toruń 87-100<br /><a href = 574 786 931
574 786 931
TBZ dentysta
tbzdentysta@gmail.com Renomowany gabinet sto">

TBZ dentysta
Popiela 13
Toruń 87-100
574 786 931...
TBZ dentysta Popiela 13 Toruń 87-100 574 786 931 TBZ dentysta tbzdentysta@gmail.com Spraw...
Polska - Toruń 2021-03-03 Dodał: Maciej Lutnik Zdrowie i medycyna Zobacz ofertę

oferta TBZ dentysta

oferta TBZ dentysta
Polska - Toruń 2021-03-02 Dodał: Maciej Lutnik Zdrowie i medycyna Zobacz ofertę
Polska - Toruń 2021-03-02 Dodał: Maciej Lutnik Zdrowie i medycyna Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert